Misjonarz na Wielki Post
Napisane przez misjonarznapost.pl
Rozpoczyna się kolejna edycja projektu „Misjonarz na Post”. Jej organizatorzy zachęcają do duchowego wsparcia misjonarzy z naszego kraju. Jest ich dokładnie 2085. Podejmowany przez nich trud wymaga pomocy nie tylko materialnej.
Zasadniczym celem „Misjonarza na Post” jest stworzenie duchowego zaplecza dla wszystkich misjonarek i misjonarzy – twierdzi Michał Józwiak, koordynator wydarzenia. Warto dobrze przeżyć nadchodzący Wielki Post i skorzystać z corocznej szansy, aby dobrze ten czas wykorzystać. Stąd pomysł aby modlitwą, bądź postem od np. nadmiernego Internetu, gier komputerowych, słodyczy, bądź robieniem dodatkowego dobra wspierać duchowo misjonarzy. Można oczywiście wszystkimi tymi elementami – kontynuuje.
Każdy, kto chce dołączyć do modlitewnej akcji wypełnia formularz znajdujący się na stronie internetowejmisjonarznapost.pl. Należy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail, a następnie wybrać kraj pobytu misjonarza, który ma zostać otoczony modlitwą podczas zbliżającego się Wielkiego Postu. Nie jest konieczne określanie jego danych – system może losowo przydzielić kapłana, siostrę zakonną lub osobę świecką. Projekt skierowany jest do wszystkich, bez względu na wiek. Udział w nim nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a jedynie zobowiązania do codziennej dowolnej modlitwy w intencji wybranego misjonarza – wyjaśnia o. Marcin Wrzos, oblat z redakcji „Misyjnych Dróg”.
W ubiegłym roku w akcję włączyło się prawie 5000 osób, które przez post, modlitwę, ofiarowane cierpienia oraz dobre postanowienia wspomogły duchowo polskich misjonarzy na krańcach świata. Sukcesy z lat ubiegłych zachęciły inicjatorów przedsięwzięcia do przeprowadzenia kolejnej edycji. Honorowy patronat nad akcją objęli ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Misyjnej EP. – „Zachęcam Wszystkich, a szczególnie internautów, do włączenia się w rozpoczynającą się, już po raz trzeci, wielkopostną inicjatywę „Misjonarz na Post”. W trakcie jej trwania można wesprzeć duchowo konkretnego zadeklarowanego misjonarza pochodzącego z Polski, przez: modlitwę, post, ofiarowanie cierpienia, czy zrealizowany czyn miłosierdzia. Misjonarze pracujący na wszystkich kontynentach potrzebują naszego wsparcia duchowego – powiedział Przewodniczący KEP.
Projekt „Misjonarz na Post”, jest wspólną inicjatywą najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza”, „Misjonarzy Kombonianów”, „Misji Salezjańskich”, „Echa z Afryki i innych kontynentów” oraz „Misyjnych Dróg”. Akcję wspierają także Papieskie Dzieła Misyjne oraz stacja7.pl.
Kontakt pod adresem e-mail: media@misjonarznapost.pl; +48 511493653 lub o. Marcin Wrzos OMI +48 516179297.
Key Koo Kem To Ndoo
Key Koo Kem To Ndoo to hasło projektu budowy kościoła pw. Bożego Miłosierdzia w naszej parafii. Prace budowlane rozpoczęliśmy 27 sierpnia 2014 roku.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy swoimi modlitwami i cierpieniem ale także ofiarami materialnymi wspierają budowę naszego kościoła.
Ogromne podziękowania Ks. proboszczom i wszystkich ludziom dobrej woli za ten dar.
Bardzo serdeczne Bóg zapłać!
Jeśli ktoś chciałby wspomóc budowę naszej świątyni to istnieje taka możliwość. Niech to będzie dar Roku Jubileuszowego, Roku Bożego Miłosierdzia. Pieniądze można wpłacać na konto :
Pekao S.A.: 89 1240 5123 1111 0000 5187 2094 (z dopiskiem „Dar na budowę kościoła”) SWIFT: PKOPPLPW
Serdecznie dziękujemy za każdą ofiarę.
Makieta koscioła Bożego Miłosierdzia w N'Djamenie (Czad)
A oto kilka zdjęć przedstawiające aktualny stan budowy kościoła
(wiecej na www.facebook.com/sworwa)
Święty Mikołaj w Czadzie
Dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli także do naszej parafii zawitał św. Mikołaj. Miał wielu pomocników. Dlatego w imieniu obdarowanych dzieci dziękuję tym którzy sprawili radość potrzebującym:
Pomocnicy Świętego Mikołaja
|
Bóg zapłać
Intencje mszalne
W imieniu księży, dziękuję wszystkim ofiarodawcom, Księżom i Rodzinom za możliwość odprawienia mszy świętych w Czadzie.
Bóg zapłać
Message de Noël 2013 de la Conférence Episcopale du Tchad
(...) Depuis longtemps, le rôle de la femme tchadienne dans la famille est reconnu et apprécié. Elle joue un rôle irremplaçable dans l’éducation des enfants. Là où le père de famille est absent ou incapable de prendre ses responsabilités, c’est souvent la mère qui est prête à tous les sacrifices pour la survie de la famille. C’est elle qui se préoccupe le plus de l’éducation religieuse des enfants... więcej
Zmarł Abp Mathias Ngarteri Mayadi, Ordynariusz N'Djameny
Ndjamena, 20 listopad 2013
Arcybiskup Ndjameny. Abp Matthias Ngarteri Mayadi zmarł we wtorek 19 listopada 2013 roku. Był pierwszym Czadyjczykiem powołanym do godności biskupiej w 1986 roku ...>>
Kościół katolicki w Czadzie będzie miał osobowość prawną
W Ndżamenie podpisano Porozumienie między Stolicą Apostolską i Republiką Czadu w sprawie statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym kraju. Aktu tego dokonali 6 listopada nuncjusz apostolski w Czadzie, abp Jude Thaddeus Okol oraz minister spraw zagranicznych i integracji afrykańskiej Moussa Faki Mahamat.
Porozumienie, składające się z 18 artykułów, wejdzie w życie po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych. Przewiduje ono uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego i instytucji kościelnych w Czadzie. „Nadając ramy prawne stosunkom państwo-Kościół, potwierdza ono społeczną wartość ich współpracy na rzecz promowania godności człowieka i budowy bardziej sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa” - informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Czad zamieszkuje prawie 11 mln mieszkańców, z czego ponad połowę stanowią muzułmanie, a około 35 proc. - chrześcijanie (21 proc. to katolicy, a 14 proc. - protestanci).
Nowy Rok Duszpasterski
Dembe, 20 październik 2013
Drogi Przyjacielu,
Niedawna obecność tarnowskich księży i kleryków w ramach stażu misyjnego stała sie okazją do nowego zapału. Po skończonej porze deszczowej rozpoczęliśmy kolejny rok duszpasterski 2013/2014. Z nowymi siłami i zapałem wraz z Radą Duspasterską dokładnie zaplanowaliśmy zadania na ten rok. Mają na uwadzę całą sferę duchową i życie sakramentalne, nie zapominamy też o stronie gospodarczej. Kontynuujemy budowę piętra naszego Centrum Kulturalnego dla dzieci i młodzieży. Prace sie przeciągają gdyż nie dysponujemy całością kwoty potrzebnej do ukończenia inwestycji, udało nam sie ukończyć prace remontowe starej, glinianej kaplicy która kiedyś służyła jako budynek mieszkalny dla pierwszego proboszcza tej parafii. Dzisiaj, chociaż mała to każdy powie, że jest piękna. Zawsze w ciągu dnia ktoś przyjdzie, by odwiedzić Pana Jezusa obecnego w Tabernakulum. To dzieło nie mogło by być wykonanie, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z diecezji tarnowskiej i z całej Polski. Myślę tutaj o moich Przyjacielach Żołnierzach, znajomych z rodzinnej parafii, dekanatu czy diecezji. Zresztą, sam zobacz efekt na zdjęciu.
Rozpoczęliśmy Tydzień misyjny, który staje sie okazją dla każdego z nas do refleksji może nawet czegoś więcej niż refleksji. Napewno warto poświęcić sie drugiemu człowiekowi głosząc Dobrą Nowinę bo w ten sposób sami przbliżamy sie do Boga, pogłebiamy swoje relacje z Mistrzem podając ten przysłowiowy kubek wody spragnionemu.
W tym samym czasie (21 - 27 Październik 2013) w archidiecezji Ndjamena modlimy sie o pokój w Republice Centralnej Afryki gdzie wielu naszych braci i sióstr cierpi z powodu wojny. I im chcemy pomóc w miarę swoich możliwości, zbierają w przyszłą niedzielę ofiary pieniężne, które zostaną przekazane Caritas RCA. Dlatego sam widzisz, otrzymując pomoc sami pomagamy.
Drogi Przyjacielu, życzę i Tobie błogosławionego Tygodnia Misyjnego.
ks. Stanisław Worwa
Budowa plebanii
Drodzy Przyjaciele,
dzięki pomocy diecezji tarnowskiej, która sfinansowała projekt budowy plebanii w parafii, gdzie pracuję, za kilka dni dobiegnie końca czas budowy. Pozostało jeszcze dokończenie instalacji elektrycznej, sanitarnej i ostatnie malowanie. Dzieło jest niesamowite, zachwyca każdego, kto przychodzi zobaczyć pracę. Teraz nastąpi czas uposażania, choćby łóżko, krzesło i stolik na początek i wszystko inne z czasem. Dziekuję wszystkim za modlitwę w tej intencji i za środki finansowe, dzięki którym udało się sfinalizować to, co było na papierze czy w marzeniach. Sam możesz zobaczyć kilka zdjęć prawie ukończonej plebanii w "Galerii zdjęć". Bóg zapłać
ks. Stanisław
Czad wydalił biskupa za krytykę prezydenta
Władze Czadu wydaliły z kraju katolickiego biskupa Michele Russo. 30 września odważył się on skrytykować rządzących za to, że wielkie dochody z wydobycia ropy naftowej nie są przeznaczane na poprawę sytuacji życiowej obywateli. Czad wydobywa codziennie 120 tys. baryłek ropy. Dzięki uzyskiwanym w ten sposób środkom zmodernizowano armię, zbudowano sieć dróg oraz rozwinięto administrację publiczną. Nie poprawiła się natomiast sytuacja większości mieszkańców tego kraju. Na to właśnie zwrócił uwagę bp Russo w jednym z kazań. Ma on 66 lat i jest włoskim misjonarzem. Od 22 lat kieruje diecezją Doba. Władze Czadu nakazały mu opuścić kraj do 14 października.Warto dodać, że kilka lat temu czadyjski rząd zobowiązał się do przeznaczania 70 procent dochodów z wydobycia ropy na walkę z ubóstwem, w zamian za co miał uzyskać pomoc międzynarodową, między innymi na budowę rurociągu do Zatoki Gwinejskiej. W 2008 r. Bank Światowy wycofał się ze współpracy z Czadem, zarzucając jego władzom nie wywiązanie się ze zobowiązań dotyczących walki z ubóstwem. Od 22 lat Czadem rządzi prezydent Idriss Deby.Za radiem watykanskim po polsku
Podziękowanie
Dembe, 28 czerwiec 2012
Drodzy Przyjaciele,
Dobiegają końca wakacje i mam nadzieję, mój zasłużony urlop. Jest to okazja do podziękowania Wam wszystkim za okazane dobro. Dziękuję Księżom Proboszczom parafii: Ciężkowice (diec. tarnowska), Męcina (diec. tarnowska) , Nowy Sącz (parafia pw. Świętej Małgorzaty, diec. tarnowska), Krynica Zdrój (parafia pw. Świętego Antoniego, diec. tarnowska), Biadoliny (diec. tarnowska, Bielawa (parafia pw. Miłosierdzia Bozego, diec. świdnicka). Dziękuję za zaproszenie i życzliwość, za modlitwę i pomoc materialną z której skorzysta parafia pw. Świętej Rodziny w Ndjamenie. Dziękuję Wam wszystkim za ciepłe słowa, za zainteresowanie sprawami misjii. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Ci za Twoje dobro. Bóg zapłać
Parafialny Rok Jubileuszowy
Dembe, 1 luty 2012
Drogi Przyjacielu.
Rok 2012 to dla naszej parafii Rok Jubileuszowy albowiem w tym roku obchodzimy 10 lat istnienia parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny.
7 kwietnia 2002 roku, Abp Charles Vandame erygował parafię pod wezwaniem Świętej Rodziny w Dembe. Jej pierwszym proboszczem został mianowany młody, włoski misjonarz, ksiądz Francesco Guarguaglini pochodzący z Florencji.
Dzisiaj, po 10 latach istnienia, parafia liczy prawie 4 000 wiernych. Położona jest we wschodniej części miasta Ndjamena. Parafianie, to ludzie w większości Ngambay i Sara.
W tym roku chcemy dziękować Panu Bogu przede wszystkich za dar wiary i za ciągłą obecność kapłanów w tej parafii. Przez ten czas nigdy nie brakło księdzą i sprawowanej Eucharystii niedzielnej.
Dzieląc sie tą radością z Tobą o modlitwę prosimy.
Wdzięczni naszym Dobroczyńcom
Dembe, 02 luty 2012
Drogi Przyjacielu,
Wspólnota Parafialna wdzięczna za każdy gest dobroci ze strony swoich Darczyńców, chce pamiętać i odwdzięczyć sie. W każdy piątek o godzinie 18.00 jest sprawowana Eucharystia w intencji nasszych Dobroczyńców. Bóg zapłać.
ks. Stanisław
Nasi Ofiarodawcy
Dembe, 08 luty 2012
Drogi Przyjacielu
Chcę podziękowąc za pierwsze odzewy w sprawie naszych projektów.
Do listy naszych Ofiarodawców dołączył Caritas Polska, który przekazał nam 3 000 Euro na zakup generatora prądu dla naszej parafii. Koszt całkowity to 10 000 Euro. Pewnie można kupić taniej w Polsce czy w innym kraju Europy ale problemem pozostaje transport i cło które niewiarygodnie podnoszą cenę końcową.
Ciągle potrzeba nam jeszcze Twojej pomocy, przede wszystkim modlitwy ale także Twojej ofiarności. Bóg zapłąć
ks. Stanisław Worwa
Studnia dla radia Arc en Ciel
Dembe, 11 luty 2012
Drogi Przyjacielu.
W dniu dzisiejszym, dzięki życzliwości Ks. Stanisława Tymoszuka i pomocy Jego rodzinnej diecezji siedleckiej, przy naszym diecezjalnym radio powstała studnia głębinowa. Dziękuję za ten gest dobroci diecezji siedleckiej no i przedewszystkim mojemu koledze, księdzu Stanisłąwowi Tymoszukowi, administratorowi przyszłej parafii w Coq Ville, bo przecież zawsze mógł wybudować studnie gdzie indziej.
ks. Stanisław Worwa